Zprávy HCJB 21.2.2001

 Únos významného kolumbijského pastora
   (Compass) – Významného kolumbijského pastora, který řídí řetězec křesťanských rozhlasových stanic v Kolumbii, zajali ozbrojení muži. Deník El Tiempo ve městě Bogotá hlásí, že Jorge Enrique Gómez Montealegre, pastor místního misijního střediska Bethesda, byl 14. února unesen ze svého ranče v Apulo, 40 km jihovýchodně od hlavního města. Gómez provozuje evangelikální Authentic Radio se stanicemi v Bogotá, Cali, Medellínu, Cartageně a v dalších kolumbijských městech. V oblasti, kde došlo k únosu, působí mnoho zločinců a příslušníků kolumbijských revolučních ozbrojených sil (FARC), uvádí El Tiempo. Jak se pro Compass vyjádřili představitelé evangelikálního křesťanstva, domnívají se, že Gómeze unesli zločinci, aby ho prodali FARC, které pak za něj budou požadovat výkupné.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v kolumbijských městech Bogotá, Cali, Maicao a Uribia. Plánuje se také pomoc místnímu partnerovi se zprovozněním stanice ve Valleduparu. Kromě toho vysílá HCJB World Radio křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Kazachstán uvažuje o zákonu, který by omezil náboženskou svobodu
   (Mission Network News) – Keston News Service hlásí, že poslední návrh novely kazachstánského zákona o náboženství z roku 1992 řadí Kazachstán mezi ty bývalé sovětské republiky, v nichž panuje z hlediska svobody náboženství nejhoší atmosféra. Některá z těchto omezení, jako například povinnost registrace, porušují mezinárodní závazky Kazachstánu v oblasti lidských práv. Návrh bude parlamentu předložen začátkem března, po posledních úpravách.
 
 Bangladéšské křesťany ohrožuje islámský fundamentalizmus
   (Charisma News Service) – Růst islámského fundamentalizmu působí křesťanům a příslušníkům dalších menšinových náboženských uskupení „traumatický stav“, říká představitel evangelikální církve, který si nepřál být jmenován. Jak sdělil Johanu Candelinovi, řediteli World Evangelical Fellowship Religious Liberty Commission, místní pastoři zaznamenali v uplynulých dvou letech, že fundamentalizmus „hrozivě stoupá“. Ačkoli státním náboženstvím je islám, ústava země ostaním skupinám zaručuje svobodu náboženství. Tato ochrana je však ohorožena muslimy, kteří volají po zavedení islámského zákona šáría. „Dávají také najevo svou nenávist vůči menšinovým náboženstvím, zejména proti křesťanům a hinduistům,“ řekl zdroj Candelinovi. V posledních dnech došlo v zemi k zuřivým protestům ohledně prosincového rozhodnutí místního nejvyššího soudu, který zakazuje fatwu, čili muslimský svatý rozsudek, pokud není vydán soudem.
 
 Po zemětřesení prosí indické církve o Bible
   (Mission Network News) – Evangelikální církve v Indii prosí o Bible, aby mohly vést lidi ke Kristu v atmosféře, ve které zemi zanechalo zemětřesení z minulého měsíce. Jak uvedli představitelé Mezinárodní biblické společnosti (IBS), žádají církve přes nouzi o potraviny, vodu i přístřeší o 50 000 Biblí a 200 000 exemplářů Nového zákona v jazyku Gujarati. V odpovědi na tuto výzvu připravuje IBS k této příležitosti zvláštní vydání Nového zákona, nazvané „Svrchovaný Bůh“. Tisk bude zahájen, jakmile budou získány potřebné finance.
 
 Spor o biblický verš vyvolal pobouření v arizonské Yumě
   (Charisma News Service) – Křesťané ve městě Yuma v Arizoně uveřejnili v místním deníku celostránkový inzerát, v němž protestují proti zákazu transparentu s biblickým veršem v každoročním městském průvodu. Členové nezávislého charismatického sboru The Door (Dveře) se dozvěděli, že se jejich alegorický vůz smí přehlídky Silver Spur Rodeo Parade zúčastnit pouze za předpokladu, že z něj odstraní velký nápis se slovy verše Jan 3:16. Ačkoli reklamy na pivo, „alternativní životní styly“ a karikatury salónních prostitutek byly dovoleny, „pro Boží lásku už není prostor,“ dodává stránka v The Yuma Daily Sun. Pořadatelé průvodu deníku sdělili, že nucené odstranění nápisu nemělo nic společného s jeho náboženským obsahem. Podle pravidel průvodu měly vozy nést pouze jména sponzorů a název akce, uvedl Ed Collins, poradce průvodu Yuma Jaycees.
   * V Yumě sídlí KYRM, jedna z 21 FM stanic společnosti World Radio Network, spolupracující s HCJB World Radiem. Tyto stanice vysílají nepřetržitě a s výjimkou tří (v Astorii ve státě Oregon a v Elkhartu a Goshenu v Indianě) leží všechn v blízkosti mexických hranic. Šestnáct z nich vysílá ve španělštině, ostatní anglicky. Stanice v Yumě byla do provozu uvedena loni v dubnu a rychle si v oblasti získala věrné posluchače.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz