Zprávy HCJB 9.2.2001

 Turkménský konvertita je ve vězení opakovaně zbit
   (Compass/Keston News Service) – Turkménští věřící se bojí o život uvězněného Shageldy Atakova, který se obrátil na křesťanství, s nímž bylo ve vězeňském pracovním táboře země Seydy surově zacházeno. Osmatřicetiletý Atakov údajně sdělil své manželce Artygul, která ho navštívila 3. a 4, února, že předpokládá, že ve vězení zemře. „Při návštěvě měl na sobě modřiny a šrámy, bolely ho ledviny a játra a měl žloutenku,“ hlásí Keston News. „Mohl stěží chodit a často ztrácel vědomí.“ Podle zpráv byly Atakovovi podávány látky, které se obvykle používají k uklidňování silně rozrušených psychiatrických pacientů. Keston uvádí, že úřady opakovaně nabízely Atakovovi svobodu, pokud odpřisáhne věrnost prezidentovi, on ale stále odmítá. Atakov si odbyl asi polovinu čtyřletého vězení jako trestu za údajné daňové podvody. Členové jeho církve trvají na tom, že toto obvinění bylo proti němu zkonstruováno, aby tak bylo zabráněno jeho činnosti v církvi. V prosinci se u něj projevily počáteční příznaky srdečního infarktu a byl odeslán do táborové nemocnice na týdenní zotavení. Jeho manželka a pět dětí byly před rokem násilím odvedeny z domova a jsou drženy v „obecní šatlavě“ v Kaachka. * HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible brzy zahájí křesťanské vysílání v turkménštině. Pořady jsou ve výrobě a budou do Turkménistánu vysílány ze zahraničí. Tento projekt je součástí společného úsilí World by Radio a dalších významnějších provozovatelů křesťanského vysílání zpřístupnit rozhlasové pořady zaměřené na evangelium ve všech světových jazycích, kterými mluví aspoň milión lidí.
 
 Navzdory nepokojům má křesťanství v Kongu stále větší vliv
   (Religion Today/Mission Network News) – Misionáři v Demokratické republice Kongo čelí od atentátu na prezidenta Laurenta Kabilu, k němuž došlo 16.ledna, nejistotě. „Zdá se, že se už situace začíná uklidňovat,“ říká baptistický misionář Rusty Pugh. „Kabilův syn Joseph přijal přísahy jako nový prezident a vláda se snaží být k cizincům vstřícná. Ale i když se vláda brzy stabilizuje, stále hrozí nebezpečí střetu mezi vládními jednotkami a vzbouřenými vojáky, před nimiž by misionáři mohli uprchnout.“ Navzdory neklidu křesťanský vliv v zemi roste. Sam Vinton z Grace Ministries International uvádí, že změna vedení by mohla napomoci evangelizačnímu úsilí. „Pokud vznikne něco jako mírové hnutí, mám naději, že to určitě otevře cestu k tomu, abychom mohli konat více shromáždění pod širým nebem, což je zatím obtížné.“ * HCJB World Radio vysílá ve spolupráci s partnery v Demokratické republice Kongo evangelium na FM stanicích v Bomě, Bukavu a Kinshase. Pořady se vysílají anglicky, francouzsky a dále v jazycích Kikongo Fioti, Lingala, Luba a Swahili. Týdenní půlhodinové programy v Songe vysílá také Horizon Radio, FM stanice v Mbuji-Mayi. HCJB World Radio v Ekvádoru navíc do země vysílá pořady v Kikongo Fioti na krátkých vlnách. Pracovníci projekčního centra v Elkhartu plánují zprovoznění nízkovýkonného krátkovlnného přenašeče u partnerské stanice v Bukavu, který by výrazně zvýšil její pokrytí.
 
 Agentura hodlá zachránit 7000 ohrožených křesťanů v Indonésii
   (Charisma News Service) – Křesťané pracují na realizaci odvážného plánu na záchranu tisíců spoluvěřících v oblasti ovládané islámskými extremisty. Plán spočívá v evakuaci asi 7000 vesničanů, kterým se podařilo uniknout násilí, které si na Moluckých ostrovech ve východní Indonésii vyžádalo tisíce životů. Steve Snyder, prezident International Christian Concern (ICC), říká, že k provedení operace a přesídlení uprchlíků je třeba 1,1 miliónu dolarů. Snaha je koordinována sítí indonéských pastorů a vedoucích. „Svatá válka“ přivedla do oblasti záplavu islámských extremistů, kteří křesťany zabíjejí, ostatní nutí pod hrozbou smrti, aby přijali islám, a násilně obřezávají muže i ženy. Jako jeden z posledních brutálních činů uvádí Snyder případ, kdy byl pastor přistižen při doručování životně důležitých psotřeb rodinám. Když odmítl zapřít svou víru a přijmout islám, usekli mu jeho věznitelé napřed jednu ruku, pak druhou, a nakonec hlavu.
 
 V roce 2000 byla Bible přeložena do dalších 28 jazyků
   (United Bible Societies) – Bible, částečně nebo v celku, je dnes přístupná ve 2261 jazycích, což je proti loňsku o 28 více. Údaj pochází ze zprávy 2000 Scripture Language Report, kterou tento týden zveřejnily United Bible Societies. Bible jako celek je nyní dostupná ve 383 jazycích, což je o 13 více než loni. Při předpokládaném počtu 6500 jazyků ve světě představuje počet těch, v nichž byla vydána celá Bible nebo její část, o něco více než třetinu.
 
 Egyptský biskup kritizuje rozsudek v procesu s účastníky masakru
   (Agence France-Presse) – Vedoucí představitel koptského křesťanství prohlašuje, že mírné tresty pro čtyři muslimy obviněné z účasti na masakru křesťanů před rokem v egyptském Koshehu jsou špatným poselstvím. Egyptský biskup Wissa z oblasti Balyana, kde Kosheh leží, tvrdí, že muslimové jsou tím „nabádáni k zabíjení křesťanů. Všichni vrahové byli osvobozeni. To znamená, že muslimům se doporučuje zabíjet křesťany.“ Soud ve městě Sohag nedávno za účast na masakru, v němž padlo 20 křesťanů a jeden muslim, odsoudil čtyři muslimy na jeden rok až deset let do vězení a zbývajících 92 osvobodil. Z padesáti osmi muslimů obžalovaných v případě masakru, který byl nejkrvavější srážkou mezi křesťany a muslimy v Egyptě za posledních dvacet let, hrozil asi osmatřiceti trest smrti. „Tento rozsudek znamená, že si křesťané nemohou být jisti životem,“ říká Wissa. „Znamená také, že není žádná spravedlnost ani zákon.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz