Zprávy HCJB 7.2.2001

 Saúdská Arábie opět v čele žebříčku států pronásledujících křesťany
   (Assist) – Saúdská Arábie znovu dosáhla té pochybné cti být státem, kde jsou křesťané pronásledováni nejzuřivěji, hlásí Open Doors v lednovém vydání svého pololetního „World Watch List“. „Saúdská Arábie je dobřw známá jako nějvětší světový vývozce ropy, ale tato země, která se považuje za ‚strážce‘ dvou nějsvětějších míst islámu, Mekky a Mediny, rovněž vytrvale vede v našem hodnocení, s nímž souhlasí i jiné ankety,“ říká Terry Madison, prezident Open Doors v USA. Islám je tamním státním náboženstvím, takže každý občan musí být muslimem. Ty, kdo se obrátí na jiná náboženství, čeká trest smrti stětím. Vládní restrikce rovněž významně omezují náboženské aktivity cizozemců. K dalším z nejnezdárnějších států patří Turkménistán, Írán, Egypt, Maledivy, Čína, Laos, Severní Korea, Vietnam a Súdán.
 
 Při zemětřesení v Indii mnoho kostelů poškozeno, křesťané zahynuli
   (Episcopal News Service/BBC) – Tragickém zemětřesení v Indii 26. ledna, při němž zahynulo více než třicet tisíc lidí a více než milión jich ztratilo střechu nad hlavou, neušetřilo ani křesťanské církve a jejich členy. Biskup Vinod Malaviya ze severoindické diecéze Gujarat nazval situaci nepopsatelnou a nepředstavitelnou. V některých oblastech bylo zničeno více než 90 % budov. Nejtěžší škody utrpěla oblast Kutch na pákistánských hranicích. „Některé vesnice a menší města jsou beze zbytku zničena,“ řekl. „Lidé jsou vyděšení, zoufalí a zklamaní.“ V pětimiliónovém Ahmedabádu „bylo poškozeno kolem stovky výškových budov. Všechny byly evakuovány a lidé žijí venku na silnici nebo na holé zemi,“ uvedl Malaviya. „Všichni křesťané jsou v pořádku, ale přišli o své domovy.“ Další kostely byl poškozeny v Bhuji a podle zpráv, které Malaviya dostává, bylo v té oblasti těžce zraněno nebo zabito mnoho křesťanů.
 
 Rozhlasová služba zahajuje v Africe osvětový program o AIDS
   (Mission Network News) – Osvěta ohledně AIDS umožňuje misii Walk Thru the Bible zasáhnout další končiny světa. Terry Sparks z Walk Thru the Bible říká, že nedávno odcestovaldo Afriky tým, který má „vyučovat kurs o AIDS, a navíc rozšířit naši službu do anglicky hovořících částí Afriky, která je pro nás novým územím.“ Tým navštívil mnoho zemí včetně Keni, Ugandy, Tanzanie, Nigérie a Ghany. Sparks říká, že videozáznam pořadu, který byl pořízen, budou křesťané používat k oslovení jiných prostřednictvím problematiky AIDS. „Vzhledem k rozšířenosti tohoto problému v Africe doufáme, že tento kurz o AIDS bude mít větší dopad, než všechny naše ostatní kurzy dohromady.“ * Pracovníci HCJB World Radia, kteří se zabývají zdravotní péčí, vysíláním a vyučováním společně připravují výukové videoprogramy a rozhlasové pořady, v nichž varují obyvatele Ekvádoru před nebezpečím AIDS. Odhaduje se, že v zemi je 20 000 případů HIV-pozitivity, z toho jen 4000, které byly diagnostikovány. Vozandes Hospital HCJB World Radia v Quitu provozuje také kliniku pro pacienty s AIDS, kde se lze dozvědět, jak zabránit další infekci. Jerry Carnill, koordinátor krátkodobých týmů HCJB World Radia, a Jeff Ingram z Quita navštívili minulý podzim se skupinou pracovníků Kaapstad v Jižní Africe, kde pomohli vybudovat kliniku pro pacienty s AIDS. Klinika je součástí služby Fish Hoek Baptist Church a radiopartnera Cape Community FM 104 v Kaapstadu.
 
 Greater Europe Mission začíná s programem zakládání sborů
   (Mission Network News) – Greater Europe Mission (GEM) zahájila program zakládání sborů s cílem napomoci tomu, aby v každé obci ve větší Evropě vzniklo do roku 2020 církevní společenství, které by zakládalo další sbory. President GEM Tedd Noble řekl, že tato výzva dala službě nový impuls. „Myslím, že jsme všichni usoudili, že je to nemožné … ale upřímně věříme, že nám Pán ukázal, abychom to dělali, a naším úkolem je prostě reagovat.“ Podle Nobla jsou klíčem k dosažení cíle modlitba, rozsáhlý průzkum a lidé. „Zoufale potřebujeme lidi jak ze Severní Ameriky, tak z Evropy, kteří mají v srdci touhu se k nám připojit a spolupracovat s námi.“
 
 Konference National Religious Broadcasters se zúčastní 5000 lidí
   (National Religious Broadcasters) – V texaském Dallasu se o víkendu sejde přes 5000 lidí na největším světovém každoročním shromáždění křesťanských rozhlasových pracovníků, pořádaném National Religious Broadcasters (NRB). Jejich 58. výroční konference a výstava se koná ve dnech 10. až 13. února a hlavními body programu budou výukové dílny o televizi, rozhlase, internetu a církevních médiích. Konference se rovněž zúčastní někteří z nejvýznamnějších křesťanských přednášejících a hudebníků v zemi. NRB je organizace spojující více než 1300 křesťanských zpravodajů, která využívá elektronických médií k šíření evangelia, zdůrazňuje vysokou kvalitu, integritu a zodpovědnost a poskytuje příležitosti k osobnímu společenství a vzájemné výměně informací.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz