Zprávy HCJB 1.2.2001

 Muslimští extrémisté požadují oběšení pakistánských novinářů
   (Assist) - Sedm novinářů včetně vedoucího redaktora anglického denníku The Frontier Post vydávaného v Pešaváru v Pakistánu bylo uvězněno a obviněno z rouhání. Úřady také ukončily činnost tohoto denníku a zanechaly tak stovky zaměstnanců bez práce. Tento čin je následkem dopisu vydavateli nazvaném „Proč muslimové nenávidí Židy“ ve vydání z 27. ledna. Muslimové říkají, že dopis obsahuje „vysoce rouhačský materiál“. Jestliže shledají těchto sedm novinářů vinnými, budou tito čelit rozsudku smrti. Muslimští extrémisté požadují, aby byli „veřejně pověšeni“. Pozn. překl.: PROSÍME O MODLITBY ZA TYTO NOVINÁŘE.
 
 Indonézští křesťané čelí nátlaku ke konverzi, zmrzačení
   (Freedom Now World News) – Stovky křesťanů, včetně dětí a těhotných žen jsou násilím obřezávány jako součást kampaně extrémistů šířících islám na východoindonézských ostrovech Moluccas zpustošených válkou. Oběti mluvily o mnohonásobných řezech nesterilizovanými noži a břitvami, které měly za následek infekce. Společenství církví a další skupiny v Ambonu, největším městě na ostrově, shromáždily důkazy, že 3.928 vesničanů z nejméně šesti ostrovů bylo nuceno pod hrozbou smrti, mučení a zničení domovů ke konverzi na islám. Místní muslimští duchovní, pravděpodobně pod nátlakem extrémistů, obřezali téměř všechny obrácené. Umírnění muslimští vůdcové zavrhli nucené konverze a obřízku s vysvětlením, že jsou v rozporu s učením islámu. Pozn. překl.: PROSÍME O MOTLITBY ZA TYTO TRPÍCÍ.
 
 Baptistický věřící uvězněný v Turkménistánu se zotavuje z infarktu
   (Keston News Service) – Věřící baptista Šageldy Atakov se zotavuje ze srdečního infarktu, který ho překvapil minulý měsíc v pracovním táboře ve městě Sejdy v severovýchodním Turkménistánu. Atakov musel strávit týden na klinice v pracovním táboře a podle zpráv je v současné době už zpátky v hlavním táboře. 38-letý Atakov, který má ženu a pět dětí, si odsluhuje čtyřletý trest pro obvinění z podvodu, který byl dle přesvědčení členů sboru vykonstruován, aby bylo zabráněno církevním aktivitám Atakova. I když bylo na základě amnestie prezidenta v prosinci propuštěno 12 000 vězňů, Atakovi a čtyřem svědkům Jehovovým byla svoboda odepřena. Misie Friedensstimme uvádí, že turkménistánská státní policie hledá dva členy baptistické církve, kteří unikli při deportaci stovek cizích občanů ze země pro účast v náboženských aktivitách. Tyto deportace se uskutečňovaly v posledních dvou letech.
 
 Konference o náboženské svobodě se koná na Bermudách
   (Adventist News Network) – Konference na téma náboženské svobody je svolána na Bermudy, kde se bude konat od 14. do 17. března letošního roku. Tato zpráva pochází od Johna Graze, generálního sekretáře Mezinárodní asociace náboženské svobody. „Tato konference svolá dohromady diplomaty, odborníky a náboženské vůdce, aby prozkoumali celý předmět náboženské svobody a tolerance v 21. století,“ říká Graz. „Protože vidíme, že náboženská svoboda je ohrožována v různých částech světa, je to určitě horké téma.“ Mnoho odborníků na náboženskou svobodu v mezinárodním měřítku z vlád, univerzit a světových organizací promluví na téma konference „Náboženská svoboda: odpověď na diskriminaci a intoleranci.“
 
 Obnovené násilí v Tanzánii zabraňuje šíření evangelia
   (Mission Network News) – AFRICAN ENTERPRISE ŽÁDÁ O MODLITBY PRO TANZÁNII. Práce této organizace mezi převážně muslimským obyvatelstvem v Zanzibaru je nejistá kvůli obnovenému násilí. Malcolm Graham z African Enterprises říká, že volební protesty opět rozdmýchaly násilí. „Volby v minulém roce byly narušovány násilím, výtržnostmi a zabíjením. Zdůrazňuji zprávy, že v Zanzibaru je opět více problémů s výtržnostmi a násilím na ulicích.“ Dvacetdva osob bylo zabito v protestních akcích. Graham říká, že jeho organizace učí jednoduché metody evangelizace v malém místním sboru, ale svědectví může být problematické. „Bráníme se tomu, abychom chodili do ulic, bočních uliček, veřejných sálů a prostranství. Takže vše se může uskutečnit jen v sborových domech a v křesťanských obydlích. Místní věřící se cítí úplně přemoženi muslimskou komunitou.“
 
 Velká Británie: Evangelizujících církví se pokles návštěvnosti netýká
   (Mission Network News) – DAWN Friday Fax podává zprávy o zajímavém trendu v Anglii. Odvolávajíce se na The Economist píše, že křesťanské církve, které se sdílejí s evangeliem s ne-křesťany, nadále rostou, zatímco jiné církve se scvrkávají. Církevní návštěvnost v posledních dvaceti letech v Anglii rovnoměrně klesá. Avšak v Londýně církve orientované na evangelizaci zaznamenávají značný růst návštěvnosti. The Economist také cituje kurzy biblického studia jako například Alpha Cours pro jejich sílící dopad na veřejnost.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz