Zprávy HCJB 27.8.2000 - 31.8.2000

 Somálský konvertita propuštěn z jemenského vězení
   (RT) - Muž, původně muslim, odsouzený v Jemenu k trestu smrti za to, že se stal křesťanem, byl propuštěn z vězení. Mohammed Omer Haji, sedmadvacetiletý uprchlík ze Somálska, se 24.srpna shledal se svou rodinou a pak společně odcestovali na Nový Zéland. Oznámil to Daniel Hoffman z organizace Middle East Concern. Nový Zéland jim poskytne statut uprchlíků. Jemenské úřady nejevily mnoho ochoty k tomuto řešení, „protože se obávaly, že jiní uprchlíci v Jemenu budou tvrdit, že konvertovali ke křesťanství, aby byli přijati některou západní zemí.“ Haji byl v průběhu června souzen za odpadlictví a byl tehdy postaven před volbu buď se vrátit k islámu, nebo být odsouzen k smrti. Po zásahu OSN Jemen posléze přivolil k vystěhování Hajiho a jeho rodiny z Jemenu.
 
 Křesťanství v Indii se šíří i přes vážné pronásledování
   (CDN) – Organizace Missions Insider (Christian Aid Mission) ve své úterní zprávě oznámila, že přes vážná protivenství se evangelium v Indii šíří. Stovky indických hinduistů i muslimů přijímají Pána Ježíše, mnozí jsou křtěni v souvislosti s misijním působením po celé zemi. Přes varování, aby noví věřící Ježíše nekázali, skoro 3600 lidí z dvanácti vesnic slyšelo o Pánu Ježíši od 450 nových křesťanů. V jiné vesnici se na cestu ke Kristu vydala celá muslimská rodina a s nimi patnáct členů místní mládeže. A v další vesnici se dvě stě lidí pravidelně každou neděli shromažďuje k bohoslužbám v kostele, ve kterém bylo jen za minulý rok pokřtěno 168 lidí.
 
 1704 pastorů se shromáždilo v Kongu na výukové konferenci
   (MNN) - V Kongu se tvoří nové dějiny – v Brazzaville se uskutečnila konference pro přípravu a výcvik nových pastorů. David Shibley, prezident organizace Global Advance, uvedl, že konference o misijní činnosti, zakládání sborů a jejich rozvoji se zúčastnilo 1704 pastorů a vedoucích sborů. „Byla to největší vzdělávací akce pro pastory a vedoucí sborů v celé historii národa,“ řekl Shibley. „Naším základním záměrem je naplňovat Velké poslání – získávat učedníky mezi všemi národy. Myslím, že důsledky konference budou mít neobyčejný vliv na další šíření křesťanské zvěsti po celé Africe.“
 
 Nová škola pro výcvik misionářů se zaměřuje na ruské Židy
   (Assist) - Během několika týdnů následujících po deportaci z Izraele (pro evangelizační misijní činnost) založil Viktor Redko spolu se svojí manželkou v Orlandu na Floridě Školu pro misijní činnost. Jejím účelem je příprava frekventantů k šíření evangelia mezi ruskými Židy po celém světě. Redko a jeho rodina byli nedávno izraelskou vládou vypovězeni z Izraele po čtyřech letech strávených zakládáním sborů mezi Židy, kteří konvertovali ke křesťanství. Redko zajistil v Orlandu budovu a vybírá studenty do kurzu. Manželé Redkovi pocházejí z Běloruska. V roce 1989 odešli jako uprchlíci do USA. V roce 1996 zahájili svou činnost mezi ruskými Židy v Izraeli. Zakládali sbory, učili v biblické škole a vedli biblické konference.
 
 Desítky lidí v Togu se vydaly za Kristem po uzdravení z uštknutí
   (RT/CDN) - Pověra padla a evangelium se vydalo na cestu v západoafrickém Togu. Ve svém srpnovém vydání uvádí Fax of the Apostles organizace Every Home for Christ (EHC) z Colorado Springs příběh o misijní pracovnici Pambině, kterou nedávno na evangelizačním shromáždění uštkl štír. Lidé z vesnice, kteří tam přišli, věřili, že jde o varovné znamení a že by se tedy neměli vydávat Ježíši. Jiný pracovník EHC se však modlil za Pambinino uzdravení a jí se po modlitbě ulevilo. Pambina pak ukázala cestu k Pánu 149 lidem z kmene Anufo. Jiní pracovníci EHC poté sloužili čtrnácti izolovaným skupinám lidí po celém Togu a více než 2200 z nich se obrátilo. Skupina také zajišťuje lékařskou péči o nemocné a zraněné. Evangelizační úsilí EHC pomohlo 42.000 lidem z celého Toga najít cestu ke Kristu.
 
 Atlet – křesťan stáhl svou přihlášku na olympiádu
   Zbožný křesťanský atlet se nezúčastní olympiády, protože finále jeho disciplíny proběhne v neděli. Kladivář Chris Harmse z Jihoafrické republiky opustil olympijský tým své země, jak ohlásila agentura Business Day. Harmse, který je držitelem afrického rekordu v hodu kladivem, se kvalifikoval na olympiádu během závodu v Chorvatsku 15. července. „Velmi se trápil, než dospěl k rozhodnutí, že víra je přednější,“ řekl Sam Ramsamy, prezident Jihoafrického národního olympijského výboru. Harmse je druhým olympionikem v historii, který odvolal svou účast na hrách z náboženských důvodů. V roce 1924 britský sprinter Eric Lidell nenastoupil na start běhu na 100 metrů v Paříži. Jeho příběh byl inspirací k filmu „Chariots of Fire“ (Ohnivé vozy).
 
 Náboženské nepokoje v Indonésii připravily o domov 500.000 lidí
   (RT) – Podle zpráv církve Assemblies of God potřebují křesťanští uprchlíci na východoindonéských Molukách zoufale potraviny a lékařskou pomoc. Přes půl milionu lidí je bez přístřeší v důsledku bojů, které během posledního roku zahubily tisíce lidí. Dle agentury AG News jsou boje v posledních dvou týdnech jen ojedinělé, situace je ale i nadále nebezpečná. K záchraně 2.620 uprchlíků ze sborů Assemblies of God na ostrovech Ambon, Buru a Ceram je nutný vojenský doprovod, prohlásil místní pastor: „Většina lidí z těchto míst uprchla do džungle, jakmile vypukly nepokoje. Od té doby žijí v lesích.“
 
 Ostrovy východní Indonésie postihlo zemětřesení
   (AP) - Silné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy stupnice otřáslo východoindonéským městem Ambon dnes časně ráno a donutilo místní obyvatele, aby v panice opouštěli své domy. Bezprostředně po zemětřesení nedošly žádné zprávy o obětech či o vážných škodách. Otřesy vznikly krátce po půlnoci a jejich epicentrum se nalézalo 60 km jihozápadně od Ambonu. O půl hodiny později nastaly další otřesy o síle 5,6 stupně 80 km severozápadně od Ambonu. V tomto městě na Molukách přišly během nábožensky motivovaných nepokojů o život tisíce lidí.
 
 70 uvězněných čínských křesťanů - členů domácí církve - čelí obvinění
   (RT) – Jak oznámila agentura AP, sedmdesát ze stotřiceti křesťanů zadržených minulý týden v Číně při zátahu na domácí církev je stále vězněno a pravděpodobně čelí obvinění z trestné činnosti. Policie v kraji Xihua zadržela tři americké křesťany čínského původu a 127 místních Číňanů během domácích bohoslužeb minulý týden. Tři američtí občané byli propuštěni, většina ostatních by ale mohla být odsouzena k mnohaletému žaláři. Policie dříve v tomto měsíci zasáhla tři jiné protestantské domácí církve. Dvanáct členů zakázaného sboru Gospel Fellowship bylo zadrženo 10.srpna, deset jiných uvězněno v He-Jinu 24.srpna a dalších 31 křesťanů bylo zajištěno 2.srpna v Hu-Bei.
 
 Volby na ostrovech Trinidad a Tobago zvýrazňují náboženské rozdíly
   (MNN) - Před 10 lety se skupina černých muslimů pokusila svrhnout demokraticky zvolenou vládu Trinidadu a Tobaga. Vzpomínky na tento jejich zmařený pokus ožívají i v současnosti vzhledem k letošním volbám, které křesťané napjatě očekávají, říká misionář Anthony Oliver. „Celkově je v zemi velmi silný hinduistický vliv. Všude jsou vidět jejich vlajky a památníky. Je to politický kvas, polarizace národa na dvě skupiny, hinduisty proti křesťanům. Právě letos jsou volby a hinduisté se jistě budou chtít vrátit k moci.“
 
 Výsledky studie: nábožensky založená mládež méně pije a méně užívá drogy
   (RT) - Dospívající mládež zakořeněná ve víře se s menší pravděpodobností dá na pití a drogy. Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v zářijovém čísle časopisu The Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry prokazuje, že dospívající mládež, která má „osobní zkušenost s vírou“, podléhá alkoholismu a drogám dvakrát řidčeji, než je běžný průměr, řekla autorka zprávy Lisa Millerová z Columbijské univerzity. „Toto je první studie ukazující, že osobní duchovní život má silný ochranný vliv proti vzniku alkoholismu a drogové závislosti,“ dodala Millerová. Většina závislých zkoušela drogy a alkohol v době dospívání. Studie zahrnula 676 osob ve věku 15-19 let.
 
 Tisíce lidí posílají pronásledovaným věřícím Bible pomocí www stránky
   (Assist) - Tisíce výtisků Písma je průběžně darováno pronásledovaným věřícím prostřednictvím „The Bible Site“, kazatelským místem organizace Open Doors. „WWW stránka umožňuje křesťanům zdarma umožnit poskytnutí Božího slova těm, kdo je nejvíce potřebují,“ řekl Mike Yoder, americký ředitel pro komunikace Open Doors. „Stránku navštívilo za první měsíc její existence již 20.000 lidí a každý z nich kliknutím dal ‘dárek zadarmo‘ – oddíl Písma pronásledovanému věřícímu. „Při otevření stránky www.TheBibleSite.org může každý kliknutím na příslušné tlačítko způsobit zaslání části Písma pronásledovanému křesťanu. To zaplatí sponzor stránky,“ říká Yoder.
 
 Filipinští misionáři ve střehu po únosu Američana
   Západní misionáři dlící na Filipinách se obávají o svou bezpečnost poté, co muslimští extrémisté v pondělí unesli z jihofilipinského města Zamboanga amerického občana. Jack Herman pracující na Filipinách pro Christian and Missionary Alliance řekl, že misijní pracovníci jsou nyní velmi obezřetní. „Jsme velmi opatrní. Většina personálu si postupně vytvořila síť přátel, i z islámské komunity, kteří by je varovali, kdyby se něco chystalo. Ale riziko existuje vždycky.“ 24letý Jeffrey Schilling z kalifornského Oaklandu byl zajat členy radikální islámské skupiny Abu Sajáfa. Je zadržován na ostrově Jolo spolu s filipínskými i šesti evropskými rukojmími zajatými před několika měsíci. Ministerstvo zahraničí USA požaduje, aby rukojmí byla bezpodmínečně propuštěna, výkupné placeno nebude. Povstalci obviňují Schillinga z příslušnosti k CIA, protože se jim představil jako konvertita k islámu, přitom ale jeho vědomosti o islámu byly chabé. (Mission Network News/BBC)
 
 Nízké početní zastoupení evangelikálů na světové mírové konferenci
   Asi 2000 duchovních z celého světa se tento týden sešlo na konferenci o světovém míru, kterou organizuje OSN. Největší protestantská denominace USA, Jižní Baptisté (Southern Baptist Convention, SBC), však přizvána nebyla. Bill Merrell, viceprezident výkonného výboru SBC pro vzájemné vztahy prohlásil, že konference „připomíná spíš nástroj činnosti OSN. Připadá mi, že nejde ani tak o náboženskou záležitost, jako spíš o využití náboženského prostředí v různých částech světa k usnadění činnosti OSN.“ Merrell poznamenává, že Národní sdružení evangelikálů USA je na konferenci zastoupeno, a že tam vystoupí s projevem Anne Graham Lotz. Kromě ní však hlas evangelikálů mlčí. (Mission Network News)
 
 Průzkum věřejného mínění: Na pronásledování křesťanů reagují Američané apatií
   Většina Američanů ví o pronásledování křesťanů ve světě, jen málokteří však mají pocit, že by s tím měli něco sami dělat, ukazují průzkumy. Průzkum prováděný organizací Freedom International ze Severní Virginie zjistil, že 81,4% dotázaných má povědomost o problémech, kterým křesťané čelí ve světě. Asi 46% řeklo, že o tom ví velmi dobře. Jen necelých 25% má ale pocit osobní odpovědnosti nějak pomoci křesťanům nalézajícím se ve stavu obležení. Na dotaz, kdo je zodpovědný za pomoc pronásledovaným křesťanům odpovědělo přes 30%, že OSN, 10% svalilo odpovědnost na mezivládní organizace a 22% na jiné organizace. 13.5% nevědělo. (Religion Today)
 
 700 000 čínských vojáků by mohlo vystoupit proti křesťanské milici v Súdánu
   Aby zastavili úspěšnou ofenzívu křesťanské milice, volají muslimští vůdcové Súdánu o pomoc k 700 000 čínských ozbrojenců, kteří byli v této Africké zemi rozmístěni. Během posledních týdnů se Křesťanská súdanská lidová osvobozovací armáda (SPLA) přiblížila na vzdálenost pouhých 15 kilometrů od ropných polí na horním Nilu. To donutilo místní islámský režim obnovit nouzové plány na spolupráci se zeměmi, jejichž zájmy na pokračujících dodávkách ropy jsou těmito událostmi ohroženy. The London Sunday Telegraph přinesl zprávu o 3 roky trvajících přesunech čínských jednotek do Súdánu k ochraně ropných zařízení, jež kontroluje China National Petroleum Company. Islámský režim naléhavě žádá Čínu, aby zničila síly SPLA a ukončila tak 17 let trvající občanskou válku. (CBS News)
 
 Islamisté obviňováni z plánů na převzetí moci v Turecku
   Velitel turecké armády žádá propuštění všech státních zaměstnanců – islamistů a obviňuje je z pokusů o podkopávání sekulárního (tj. od církve odděleného) státního zřízení. Noviny citují výrok Huseyina Kivrikoglu, náčelníka generálního štábu turecké armády, že islamisté postupně pronikli do všech úrovní státního aparátu. Souběžně s tímto generálovým výrokem turecký generální prokurátor obvinil jednoho z nejvýznamějších náboženských představitelů Fethullaha Gulena z pokusu o svržení sekulárního systému a o nastolení islámského státu. Generálovy poznámky následovaly po rozhovorech mezi prezidentem a premiérem o dekretu umožňujícím propustit státní zaměstnance s vazbami na islámistické či kurdské hnutí. Turecko je muslimská země, stát je ale ústavním zákonem oddělen od církve. Tradiční oporou tohoto uspořádání je turecká armáda. (BBC)
 
 Propuštěná Američanka vypráví o svém utrpení v čínském vězení
   Po čtyřech misijních návštěvách Číny, které se obešly bez zásahu čínských úřadů si Patricia Lan, posluchačka kalifornského Cupertinského semináře začala uvědomovat, že jí v Číně hrozí uvěznění. Proto s sebou neustále nosila svůj pas a nikdy dlouho nezůstávala v jedné vesnici. Když byla přesto spolu s dalšími dvěma Američany a stovkou místních křesťanů minulý týden zadržena v provincii He-Nan, „asi nebyla tak vyděšená, jak by se patřilo. Vždyť přece měli její pas a také věděla, že si netroufnou bít nebo dělat něco skutečně zlého americkým občanům.“ Bylo to ale dost zlé. Ve vězení musela podstoupit osobní prohlídku prováděnou čínskou policistkou a později byla nucena napsat a hlasitě přečíst přiznání, které se natáčelo videokamerou. Lan dodává: „Byla jsem ponižována. Bylo to děsivé - jako bych byla zločinec… Můj zločin byla výuka bohoslužebných písní!“ 25letá Lan a další dva Američané narození na Taiwanu, 36letý Henry Chu a jeho manželka 29letá Sandy Lin, rovněž z Cupertinského semináře byly posláni do Číny sdružením Chinese Vineyard Church u San Jose v Kalifornii. Během policejního zátahu 23.srpna byli zadrženi při práci ve Fangchengu v jedné z nejzanícenějších církví, počet jejíchž členů se odhaduje na 500 000. Do Kalifornie se zadžení Američané vrátili tento týden. (Mercury News)
 
 Uvězněný peruánský plukovník nebude předčasně propuštěn
   Zápas plukovníka peruánské armády Davida de Vinatea o spravedlnost utrpěl další neúspěch. 14.srpna soudce v Limě zamítl návrh na předčasné propuštění tohoto evangelijního křesťana z vězení. Soudce María Castro zabývající se pouze případy týkajícími se drog rozhodl, že de Vinatea je pro podmínečné propuštění nezpůsobilý. Plukovníkova manželka řekla, že její muž má v plánu obrátit se na vládu. Křesťané i právní zástupci s odvoláním na řadu pochybení ve vyšetřování případu vyznamenaného armádního plukovníka věří již od jeho zatčení v roce 1995, že zločiny, pro které byl odsouzen k 16letému pobytu v limském vězení Lurigancho, vůbec nespáchal. Rodina odsouzeného sice ztratila víru v peruánskou justici, jejich víra v Boha ale zůstala silná. „Nikoho jiného, na koho bychom se mohli obrátit, nemáme, musíme vytrvat,“ řekla manželka plukovníka de Vinatea. „Snad se jednoho dne, tady nebo v nebi dozvíme, proč to všechno bylo.“ (Compass Direct)
 
 Relief Ministry přináši do Etiopie hmotnou i duchovní stravu
   V Etiopii již prší, deset milionů jejích obyvatel ale po třech letech sucha stále hladoví. Bard Letsinger z organizace Food for the Hungry (Jídlo pro hladové) řekl, že sucho způsobilo vážný nedostatek potravin. Letsinger dále uvádí, že jeho organizace otevřela velkou vyvařovnu. „Právě teď je tam 500 lidí. Také jsme právě dostali novou zásilku potravin od Famexu a tak jsme schopnu vyvařovnu udržet v chodu nejméně do listopadu. Je tak užitečná, že UNICEF nás žádá, abychom podobné zařízení otevřeli asi 70 mil odtud.“ Letsinger dodává, že tato záchraná operace přináší i dosud nevídané možnosti šíření evangelia v této převážně muslimské oblasti. *Křesťanské programy ve východní oromštině, kterou hovoří 4,5 milionu obyvatel Etiopie jsou nahrávány v australských studiích HCJB a šířeny na krátkých vlnách pomocí spolupracujícího vysílače Feba Radio na Seychellských ostrovech.
 
 10 000 Malajců se spojilo na modlitbách přenášených pomocí telefonních linek
   Přes 10 tisíc lidí se zúčastnilo modlitební akce, jejíž přenos technicky zajišťovala telefonní síť. Křesťané z celé země se modlili za mír a soulad tak, jak slyšeli z křesťanského shromáždění v Kuala Lumpuru svolaného Národním evengelikálním sdružením Malajsie. Shromáždění bylo konáno v souvislosti s oslavami státního svátku země. Malajsijská vláda požádala všechny náboženské skupiny v této převážně muslimské zemi o aktivní přispění k měsíc trvajícím oslavám. Církve stanovily, že 27.srpen bude dnem modliteb a shromáždění zaměřených na prosby o blaho národa. Plánuje se i rozdávání potravin a další pomoci chudým rodinám a lidem v nemocnicích. (Religion Today)
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz