Zprávy HCJB 6.8.2000 - 12.8.2000

 Graham povzbudil evangelisty v Amsterodamu pomocí satelitu
   (Mission Network News) - "Dnes, až budete opouštět konferenci, budete světlem a ohněm", řekl Billy Graham na adresu deseti tisíc evangelistů, během nedělního závěrečného ceremoniálu. "Vyzývám vás, neste světlo, které se rozhořelo zde v Amsterodamu. Neste toto světlo do svých domovů a společně s účastníky z celého světa můžete zažehnout plamen, který bude jasně zářit a nikdo jej neuhasí."
   Evangelista Luis Palau prohlásil, že "všichni účastníci odjíždějí domů s předsevzetím, že evangelium Pána Ježíše Krista zvítězí i v jejich zemích. Svět nebyl nikdy připraven tak, jako je nyní. To je jedinečná příležitost, jděte."
 
 Jemen deportuje křesťanské konvertity na Nový Zéland
   (Religion Today) - Pronásledovaní křesťané mohou opustit muslimské země a odejít na Nový Zéland. Podle údajů úředníků Spojených národů může Mohammed Omar Haji, který se stal křesťanem, s rodinou opustit 9. srpna Jemen, hlásí Compass Direct. Haji, 27, byl dvakrát uvězněn a v červnu byl postaven před soud. Byl obžalován, že se dopustil bludařství a rouhání. Podle islámského práva jde o přestupek, který se trestá smrtí. "Jsem křesťan a odmítám činit pokání", řekl během soudu. Haji měl týden na rozmyšlenou nebo být popraven, ale v následujících dnech během dalšího slyšení bylo rozhodnuto o deportaci.
   Žalobce řekl, že podle muslimského zákona sharia má člověk právo změnit náboženství, ale nesmí jej šířit - vyučovat ostatní.
 
 Mexická rodina byla zadržena za poslech křesťanské hudby
   (Christian Daily News) - Venkovští vůdci v Chiapas oblasti Mexika pokutovali čtyři členy rodiny, když zjistili, že poslouchají křesťanskou hudbu, hlásí Evangelical Press. Autority nechaly členy Hernandezovy rodiny opakovaně mlátit a týrat, od té doby co začali podezírat, že Sacario Hernandez konvertoval k protestantům. Podle informací Světové křesťanské solidarity, byli Sacario, dva bratři a matka brutálně mláceni, týráni nezákonně zadrženi a byla jim uložena vysoká pokuta. Jeden z členů rodiny je dále držen ve vězení. Rodina byla varována aby se nevraceli do svého domova v Tres Cruces, kde vůdčí osobnosti vesnice vyznávají směs animismu a katolicismu.
 
 Německý pavilon na Expu v Hannoveru je místem evangelizace
   (Religion Today) - Stovky a tisíce návštěvníků slyší evangelium na německé výstavě technologie. Pavilon na EXPU 2000, nazvaný Naděje pro svět, je prosklená hliníková stavba, která připomíná obrovskou velrybu a biblický příběh o Jonášovi.
   Asi 1400 dobrovolníků z německých sborů je součástí multimediální prezentace Ježíšova podobenství o marnotratném synovi a další řadě evangelizačních projektů, oznámil německý vedoucí Ulrich Parzany účastníkům konference Amsterdam 2000.
   Evangelizační filmy v šesti jazycích a multilinguální dobrovolníci návštěvníkům vysvětlují a odpovídají na dotazy. Návštěvníci mají možnost se s porotci modlit. Mnozí využívají poradenské služby a mnozí se obracejí ke Kristu.
   Pavilon sponzorují German Evangelical Fellowship, World Vision International and YMCA. Zatím výstavu navštívilo více než 300 000 návštěvníků, většinou mladších než 25 let. EXPO bude probíhat až do 31. října.
 
 Rapidní růst sborů v Thajsku
   (Christian Daily News) - Christian Aid Mission hlásí rychlý růst sboru v Thajsku. Nejmenovaný misijní pracovník z tamní oblasti říká, "náš sbor roste tak rychle, že se nevejdeme do domu, kde se scházíme. Každé ráno přichází 80-90 lidí a večer přichází 40-50. Každou neděli lidé přicházejí ke Kristu. Před dvěma týdny uvěřil buddhistický mnich, poté co ve městě slyšel o Kristu. Pravidelně navštěvuje každé setkání a již přivedl ke Kristu celou svoji rodinu.
 
 Přibývá důkazů o „náboženských čistkách“ v Indonézii
   (Assist) - Pokračuje příliv očitých svědectví o „náboženské očistě“ prováděném muslimy mezi křesťany, kteří obývají východoindonézský ostrov Ambon. „Mnozí byli zabiti a tisíce jsou v utečeneckých táborech,“ uvádí korespondent z Nového Zélandu. „Doba je už tak zlá, nicméně hrozba hromadných masakrů zdaleka není zažehnána.“ International Mission Board (Southern Baptist Convention) oznamuje, že islámští ozbrojenci z hnutí džihád hrozí pobitím všech křesťanů, kteří v oblasti zůstanou po 31. červenci. „I když napětí přetrvává, k útokům zatím nedošlo a je klid,“ uvádí zpráva z 2. srpna. Člověk, který si nepřeje být jmenován řekl, že navštívil tři utečenecké tábory, z nichž v každém žije asi 2000 lidí a každý disponuje jen dvou či tříčlenným personálem. V táborech není strava, voda ani oblečení, léky či hygienická zařízení. Marie Leadbeater, ministryně zahraničí Nového Zélandu, ve svém dopise pro Indonézskou komisi pro lidská práva uvádí, že „mnozí zemřou za nelidských podmínek v důsledku onemocnění nebo hladovění.“
 
 Indonézský prezident přislíbil, že se zaměří na sektářské konflikty
   (Mission Network News) - Indonézský parlament dočasně stáhl svou pohrůžku vyslovení nedůvěry prezidentu Abdurrahmanovi Wahidovi vyvolanou nepořádky v největší muslimské zemi světa. Wahid se zákonodárcům veřejně omluvil a slíbil, že se zaměří na řešení ekonomických problémů a sektářských konfliktů. Todd Nettleton (Hlas mučedníků) uvádí, že prezident „svá slova neprovází činy. Situace je očividně nestabilní. Nicméně nejhorší variantou by byla ztráta jeho vlivu a nástup moci radikálnějších muslimů. To by pro křesťany v Indonézii byla špatná zpráva.“ Nettleton dodává, že je třeba představitele, který by dokázal mluvit ve prospěch míru mezi křesťany a muslimy, a zajistit základní životní jistoty.
 
 Katolíci odsuzují masakr 100 nemuslimských obyvatel Indie
   (Christian Daily News) - Katolická biskupská konference Indie odsoudila masakr nevinných lidí spáchaný militantními skupinami, který nedávno zmařil přes 100 životů v sužovaných severních státech Jammu a Kašmíru. „Katolické indické společenství je hluboce otřeseno a trápí se z nesmyslných masakrů,“ uvedli biskupové ve svém stanovisku. Většinu obětí masakru tvořili hinduističtí poutníci cestující do himálájských svatyní, lidé na cestě za prací a nemuslimští vesničané ve státu, kde muslimské militantní síly usilují o odtržení od Indie, hlásí Catholic World News. Otec Donald D’Souza řekl, že nedávné vraždění bylo „načasováno, aby zbrzdilo odvážně započatý mírový proces mezi ústřední indickou vládou, vládami postižených států a některými kašmírskými skupinami.“ Biskupové současně vyjádřili znepokojení nad aktivitami hinduistických skupin, které poslední čtvrtek zaútočily na muslimské cíle v západním Guajaratu v odvetě na muslimskou střelbu na poutníky v Kašmíru.
 
 Egyptský křesťan odsouzen na tři roky za „napadání Islámu“
   (Compass) - Egypský soud odsoudil koptského křesťana Souriala Gayeda Isshaka na tři roky do tábora nucených prací na základě obvinění za napadení islámu. Rozsudek byl vynesen 16. července u soudu v Dar el-Salamu předsedajícím soudcem Hassanem Ismailem. Isshakův advokát Mamduh Nakhla se proti rozsudku i proti výši trestu na místě odvolal. Odvolací řízení bylo určeno na úterý. V původním řízení několik muslimských svědků uvedlo, že slyšeli koptského obchodníka proklínat islám na ulici ve vesnici El-Kosheh 30. prosince 1999, den před vypuknutím násilností, které tuto vesnici postihly během Nového roku. Třídenní nepokoje si vyžádaly smrt 21 koptských křesťanů a jednoho muslima. Isshak obvinění odmítl.
 
 Organizátoři pyramidových her zneužívají náboženství, aby napálili své oběti
   (Religion Today) - Nezákonné pyramidové hry využívající náboženství se rozmáhají po telefonu. Volající slibují budoucím členům pyramidového „klubu“ $48,000 pokud poskytnou dar $2,000 a získají další členy. Oznamuje to Milwaukee Journal Sentinel. Náhončí tvrdí, že vše je legální, protože jde o „dar“. Rychle se rozmáhající podvod tak získává náboženský aspekt, říká Mike King, policejní ředitel v Prairie du Chien, ve Wisconsinu. Bývá přitom zdůrazňováno, že křesťanský „příspěvkový klub“ je totéž, jako „přivádět lidi ke křesťanství,“ dodává King. „Nemůžeme dát jasnější vyjádření, než to, že jde o ilegální pyramidovou hru,“ řekl pro Sentinel Bill Oemichen z wisconsinského Úřadu pro zemědělství, obchod a ochranu spotřebitele.
 
 Rodina vyvázla o vlas při návratu z misijního výletu
   (Religion Today) - Rodina vracející se 5. srpna z misijního výletu děkuje Bohu za ochranu, když na ně sáhla smrt. Henry Anhalt, který nikdy předtím nepilotoval letadlo, převzal kontrolu nad řízením jednomotorového Piperu obsazeného jím a jeho rodinou a bezpečně přistál na Floridě. Zprávy uvádějí, že pilota letadla postihl během letu srdeční záchvat a ztratil kontrolu nad strojem. V oblasti se objevil pomocný instruktor létání, který dokázal Anhaltovi vysvětlit jak letět a doprovodil jej k letišti Winter Haven. Anhalt, jeho žena a tři synové, se vraceli z Bahamských ostrovů, kde vyučovali v prázdninové biblické škole. Při přistání dokonce nebyl nikdo zraněn. Bůh „poslal leteckého instruktora – těžko dostat lepší pomoc, než právě takovou,“ řekl Anhalt.
 
 Budovatelé církve slíbili věnovat své úsilí 253 skupinám dosud neoslovených lidí
   (Mission Network News) - Amsterodam 2000 skončil a z konference vzešly velmi závažné závazky k evangelizaci. Když stratégové misie, vedoucí církve a teologové navrhovali koncept amsterodamské deklarace, evangelizační charty 21. století, zavázali se rovněž zvěstovat Slovo dosud neosloveným. Paul Eshelman, ředitel projektu filmu Ježíš, řekl: „Připravili jsme seznam 253 skupin lidí, kteří – pokud víme - ještě neviděli žádného misionáře. Asi za půl hodiny se lidé v auditoriu jednotlivě zavázali ke službě mezi lidmi těchto 253 skupin. S Boží pomocí tam během roku či dvou let půjdou misionáři zakládat sbory.“ Eshelman uvádí, že pokud jde o projekt filmu Ježíš, bude poskytován ve všech jazycích. „Zavázali jsme se poskytnout k volnému použití videokazety v příslušném jazyce nebo alespoň zvukové kazety, každému, kdo se rozhodne evangelizovat mezi dosud neoslovenými skupinami.“
 
 Ex-gangster přitahuje mnohé ke Kristu v Japonsku
   (Religion Today) - Japonský gangster, který se stal křesťanem, obrací jiné zločince. Hirojuki Suzuki přichází s křesťanským svědectvím na železniční zastávky či na náměstí a podle Times of London využívá k přilákání pozornosti kolemjdoucích svého zjevu notorického zločince. Je totiž bohatě tetován a také mu chybí řada prstů, což je vysvědčením o dřívější příslušnosti ke zločinecké organizaci Yakuza. 44letý Suzuki je zakladatelem misijní organizace Barabáš, skupiny polepšených gangsterů, kteří se přimkli k evangelikálnímu křesťanství. Gang Yakuza má asi 80 000 členů a jeho aktivity zahrnují vydírání, falešné hráčství, prostituci a krvavé pouliční přestřelky.
 
 Otevírá se možnost rozšiřování Biblí v madagaskarských školách
   (Christian Daily News) - Mission Network News oznámila velkou příležitost pro misijní skupiny na Madagaskaru. John Young z organizace Book of Hope vypráví, jak se věci sběhly: „Misionář seděl v letadle vedle ministra školství, což netušil. Začal mluvit o práci Book of Hope a o evangelizační službě pro děti. Na základě této konverzace se pak pro nás otevřely dveře škol. Máme povolení ministra školství rozdávat „Knihu Naděje“ ve všech školách a jsme velmi potěšeni.“ Young řekl, že distribuce bude zahájena někdy v příštím roce po dokončení překladu. Book of Hope je mezinárodní organizace usilující o distribuci Bible dětem a mládeži v jim srozumitelné podobě.
 
 Íránský ajatolláh je znepokojen nízkou modlitební morálkou
   (MNN) -Íránští islámští představitelé jsou znepokojeni poklesem zájmu Íránců o modlitbu. Tato informace pochází od Lee DeYounga z organizace Words of Hope. Misionář současně věří, že křesťanské rozhlasové vysílání v jazyce Farsi by mohlo pomoci obracet srdce Íránců ke Kristu. DeYoung se odvolává na ajatolláhův projev: „Ajatolláh uvedl, že sedmdesát procent Íránců se vůbec nemodlí, přestože jejich vyznání je zavazuje modlit se pětkrát denně. Zdá se, že tato skutečnost islámské představitele znepokojila – křesťanská církev roste, zatímco příchylnost k islámu jeví trhliny.“ Trans World Radio a Words of Hope hledají partnery pro vysílání do Íránu. DeYoung dodává, že nově se objevující skutečnosti naznačují, že čas je příhodný. „Otevřenost je na zatím nejvyšší úrovni. Proto si myslíme, že rozhlasové vysílání do Íránu, stejně jako jiné formy evangelizace, je nyní velmi aktuální.“
 
 Milion mladých katolíků se sjede na festival
   (RT) - Milion mladých lidí katolického vyznání se sjede do Říma na Světový festival mládeže. Podle agentury Agence France Press se mladí věřící z Afriky, obou Amerik, Asie, Austrálie a Evropy shromáždí ve dnech 15.-20. srpna ve městě u příležitosti nejdůležitější události konce tisíciletí – roku římskokatolických oslav dvoutisícího výročí narození Pána Ježíše. Očekává se příjezd 1,2 až 1,5 milionu lidí. Účastníci budou ubytováni v církevních a vládních budovách, v soukromí a přímo v papežském paláci. Pro asi půl milionu účastníků je vládou a městem Řím přichystáno ubytování ve školách a gymnáziích. Asi 150 000 účastníků najde útulek na farách a v náboženských institucích. Další možnosti představují nákupní střediska a různá soukromá zařízení. Dalších 15 000 účastníků bude ubytováno v obrovském stanovém městečku.
 
 Církevní kongres konstatuje globální proměnu církve
   (Charisma News) - Měnící se tvář církve ve světě zjevují účastníkům závěry světového kongresu Assemblies of God v Indianapolis. Z vyslechnuté zprávy se dozvěděli, že jejich dvaatřicetimilionová denominace má v USA jen 2,5 milionu členů, zatímco v Brazílii 17 milionů. „Dlouho panovala představa, že misionář je běloch,“ řekl Lazurus Chakwera, generální ředitel církve v Malawi, která má 420 000 členů, a současně jeden ze čtyř afrických církevních představitelů, kteří vystoupili na speciálním sympoziu o problematice misijní spolupráce. Popsal misijní úsilí v Súdánu: „Pohodlná místa již byla zabrána. Kde je to těžké, nastupuje misionář - Afričan.“ Don Corbin, americký ředitel pro oblast Afriky řekl dopisovateli agentury Associated Press, že kongres byl určen k tomu, aby ukázal, že „misijní činnost již není výsadou severní polokoule.“ Samuel Yameogo, superintendant církve v Burkina Faso, jedné z nejchudších zemí světa, řekl, že počet členů církve zde dosáhl počtu 693 000 a odtud řízená misie zahájila svou činnost v Nigeru.
 
 Otevřenost Tanzanie pro evangelium vytváří potřebu dobrovolníků
   (CDN) - Misionáři v Dar es Salaamu v Tanzanii volají po dobrovolnících, kteří by pomáhali šířit evangelium mezi muslimy. Jejich otevřenost zde překonává všechna očekávání. Jen během desetidenního evangelizačního pobytu deseti dobrovolníků z Kentucky se na cestu ke Kristu vydalo 367 lidí. Dobrovolníci spolupracovali s baptistickým sborem Vingunguti. Během prvního dne se modlící dobrovolníci procházeli mezi lidmi. Pak zahájili výuku základů evangelia a učednictví ve skupinkách pro děti i pro dospělé. Evangelium bylo zvěstováno ve více než sedmi stech domácnostech. Dvakrát byl promítán film Ježíš - ten zhlédl zástup 700 resp. 1000 převážně muslimských diváků. Zaramové jsou rodové společenství se silnými vazbami na islám: 98% z nich se pod nátěrem zlidovělého islámu přidržuje tradičních přírodních božstev. „Čarodějnictví, kouzelnictví a černá magie jsou v zaramském lidu široce rozšířeny, a lidé tak žijí v trvalém strachu a v temnotě,“ řekl Kevin Barnes z tanzanijské pobočky International Mission Board.
 
 Boží slovo v nejtěžší řeči světa
   (RT) - Guinessova kniha rekordů uvádí, že tabasaranština, kterou mluví skupina obyvatel na Kavkaze, je pro svou složitou gramatiku vůbec nejtěžším jazykem světa. Hannu Hauka z organizace International Russian Radio/Television oznámil, že misijní sdružení zahájilo překládání křesťanského rozhlasového vysílání do tabasaranštiny, přestože v tomto převážně muslimském lidu je jen málo křesťanů. „Bůh bude mluvit sebeobtížnějším jazykem – radostná zvěst o Pánu Ježíši musí být sdělena i tabasaranskému lidu.“
 
 Guatemalská stanice má zlaté výročí
   (MNN) - CAM International oslavuje zlaté výročí: Guatemalská rozhlasová stanice TGNA rostla spolu se svou zemí a zažila i řadu jejích proměn v období padesátileté služby Pánu a šíření dobrých zpráv. Její současný ředitel Steve Sywulka říká: „TGNA je velmi důležitým nástrojem růstu evangelikální církve v Guatemale. Při pohledu zpět vidíme, že kolem roku 1950 tvořili evangelikálové v Guatemale jen asi 2-3% populace. Dnes je to 30-40%.“ Sywulka žádá o modlitby za stanici a za misii. V posledních třech letech zažili velký rozmach – bylo vybudováno sedmnáct nových zesilovačů, zakoupeno další zařízení a také se zvýšily provozní náklady.
 
 AWM vyzývá křesťany v severní Africe, aby vytrvali a byli světlem
   (MNN) - Přes pokračující nevraživost vůči křesťanům v arabském světě si AWN (Arab World Ministries) nepřipouští záporný vliv této nepřízně na evangelizaci. Robert Bruce pracuje v severní Africe právě v rámci AWN. I když být křesťanem je v těchto oblastech opravdu těžké, Bruce by křesťany nerad viděl odcházet. „Vždycky se nabízí možnost odejít do západnějších oblastí, kde je mnohem méně pronásledování. Po léta tak ztrácíme mnoho bratří a sester, kteří si zařídili vízum a odjeli pryč. Jsme povoláni, abychom byli světlem tam, kde jsme a nesli břemeno svého vlastního lidu.“ Podle Bruce je v těchto zemích snadné zapříst rozhovor o duchovních věcech. „Pracujeme–li mezi muslimy, zjistíme, že navázat mnohahodinovou konverzaci je velmi snadné. Trvá ale dlouho, než se dobereme jádra věci.“ Bruce říká, že pro pokračování jejich utajované práce mezi muslimským lidem je nejzákladnějším prostředkem modlitba.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz